Juholt mötte jubel

Så har då socialdemokraterna fått en ny ledare – igen. Det är ovant att konstatera att jättepartiet byter pilot efter så kort tid. Sejouren med Mona blev kort och nu väntar många på en nystart för partiet under Håkan Juholts ledning. Vad kommer vi då få höra av honom? Kan han uppbåda ”Yes-we-can”-

stämningar i det stora partiet? Kanske. Under sitt första stora framträdande som partiordförande på extrakongressen i Stockholm den 26 mars lyckades han med bedriften att framträda som en humoristisk och rapp auktoritet med ett starkt engagemang. Han är "vig som talare", som Göran Greider kommenterade precis efter avslutat tal. Det förvånande nog en och annan att den anonyma doldisen från Oskarshamn verkade så trygg och självklar i denna rätt komplicerade situation. Det var inte utan att en och annan tyckte sig se en ny Göran Persson i talarstolen.

Det stora elddopet har han dock framför sig. Att kliva fram och ena ett stukat och sargat parti. Och att dessutom locka de stora massorna utanför partiet att återvända. Det gör man inte med fagra löften. Det gör man inte ens med en hållbar politik. Om inte partiföreträdarna har förmågan att få oss att tro på vad de talar om. Håkan Juholt, den nya partisekreterare Carin Jämtin och den ekonomiske talespersonen Tommy Waidelich måste slipa sin förmåga i övertygandets konst och kliva fram och alla visa sin förmåga att tala övertygande om det som de verkligen tror på. Och därefter visa att de också kan skrida till handling.

Fredrik Mattsson
Retorik.se